Bay ve Bayanlar ile Güzel Sohbet
Sitesi


İnsanlar arkadaş bulma sitelerine üye olduktan sonra ülke, yaş ya da kültür fark etmeksizin farklı insanlarla sohbet ediyor, tanışıyor ve arkadaşlık ilişkileri kuruyor. Bu durum insanların yeni bir şeyler öğrenmesini ve yeni kültürler görerek kendisini geliştirmesini de sağlıyor. Bu durumda insanlar arkadaş bulma sitelerini oldukça yoğun bir şekilde kullanıyor. Bu durum insanların günlük hayattan ne kadar sıkıldığının da bir göstergesi olarak görülebilir.

Yetişkin insanlar ile Mobil Sohbet
Odaları Tek Adresi


İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızda giren akıllı cep telefonları gündelik yaşamımızda bir çoğu kolaylığı bizlere sunmuştur. Bunun yanı sıra arkadaşlıklar kurabileceğimiz ve sohbet edebileceğimiz mobil sohbet sitelerine kolayca bağlanabilmemizi sağlamaktadır.

Bağışıklılık Sistemi nasıl güçlenir?BAĞIŞIKLILIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENİR

Dünya sağlık Örgütü tarafınca pandemi duyuru edilmesine yol açan ve Türkiye’de de yayılmaya başlamış olan coronavirüse karşı kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri de, sağlık Bakanlığı’nın belirttiği şeklinde bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır. Sağlıklı yaşamaya her zamankinden daha çok özen gösterilmesi ihtiyaç duyulan bu dönemde dengeli beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirici gıdaları tüketmek de örutubet taşır. İşte, bilimsel veriler ışığında bağışıklık sistemini güçlendiren besinler…

Bağışıklık sistemi nedir?
Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler konusunda bilgi sahibi olmadan önce bağışıklık sistemini yakından tanımak gerekir. Bağışıklık sistemi organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden kaynaklanır. Tüm bu bileşenler, enfeksiyon yada hastalığa neden olan virüsler, bakteriler ve yabancı cisimler olan patojenlerle harpan bedensel süreçleri gerçekleştirir.

Bağışıklık sistemi bir patojenle temas ettiğinde, bağışıklık tepkisini tetikler. Bağışıklık sistemi, patojenler üzerindeki antijenlere yapışan ve onları öldüren antikorları serbest bırakır. Belirli yiyecekleri rejime dahil etmek, bir kişinin bağışıklık tepkisini güçlendirebilir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?
Bağışıklık sistemi tüm öteki vücut sistemleri ile koordineli çalıştığından bir tek beslenmeye değil, tüm sağlık önerilerine ve hijyene dikkat edilmesi önemlidir. Aşağıdaki yaşam tarzı stratejileri bir bireyin bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirebilir:

Sigara içmemek,
düzenli egzersiz yapmak,
Sağlıklı kiloyu korumak,
Alkolden kaçınmak yada aşırıya kaçmamak,
Yeterince uyumak,
Stresi en aza indirmek,
Doğru el yıkama ve ağız hijyeni icra etmek.
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi gıdalar tüketilmeli?
Dengeli bir diyet, sağlıklı kalmakta yaşamsal bir rol oynar. Aşağıdaki gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir:

YABAN MERSİNİ
Yaban mersini, bir ferdin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere haiz olan antosiyanin adında olan bir flavonoid türü ihtiva eder. 2016 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık müdafa sisteminde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Araştırmacılar, flavonoidler açısından varlıklı yiyecekler yiyenlerin, üst solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk idraknlığı alma mümkünlığının haiz olmayanlardan daha az bulunduğunu bulmuşlardır.

Bir başka çalışmada ise kurutulmuş yaban mersininin de flavonoidler açısından zengin olduğu gösterilmiştir. Taze yaban mersinini bazı gurme marketlerde her mevsim bulabileceğiniz benzer biçimde kurutulmuş yaban mersinini hemen hemen bütün marketlerde bulabilir, atıştırmalık yahut salatalara ilave ederek tüketebilirsiniz. Bunun haricinde, yaban mersinini kek veya kurabiye gibi tatlılara katıp çocukların tüketmesini sağlayabilirsiniz.

BİTTER ÇİKOLATA
Bitter çikolata, lezzetinin yanı sıra vücuda yararı olan teobromin isminde maddeleri içerir. Teobrominler, antioksidandır ve antioksidanlar vücudu özgür köktencilik denen zararlı atıklardan korur. özgür radikaller vücudun hücrelerine zarar verebilir ve çeşitli hastalıkların oluşmasına katkıda bulunabilir. Potansiyel yararlarına rağmen, bitter çikolata kalori ve doymuş yağ bakımından yüksektir, bu yüzden şekersiz bitter çikolata tercih edip az miktarda tüketilmelidir.

ZERDEÇAL
Zerdeçal, birçok insanoğlunun yemek pişirmede kullandığı, sarı rengiyle bilinen bir baharattır. 2017 meydana getirilen bir incelemeye gör; zerdeçal, içerdiği kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir. Bu yüzden, zerdeçal tüketmek bir bireyin bağışıklık cevabını artırabilir. Zerdeçal tüketirken kurkumin etkinliğini artırmak için karabiber ve zeytinyağı da kullanmak gerekir. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin, bazı bitkisel destek ürünlerinde de kullanılır.

BROKOLİ
Brokoli, önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ek olarak, sülforafan benzer biçimde güçlü antioksidanlar ihtiva eder. Bu nedenlerden dolayı, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için düzenli olarak yiyecek listesine eklemek faydalı olacaktır. Brokoli haşlanarak salata şeklinde tüketilebileceği benzer biçimde çorba olarak da tüketilebilir. Hazırlayacağınız brokoli çorbasının içine krema eklemek, çocukların brokoliye özgü kokusundan rahatsız olmasını engelleyebilir.

TATLI PATATESLER
Patates ülkemizde bol miktarda yetişen ve çok tüketilen bir sebze olsa da, tatlı patates hala çok olarak yaygınlaşmamıştır. Özellikle gurme marketlerden alınabilen 1 orta boy tatlı patates, yaklaşık 100 kalori içermesine rağmen, kişinin A vitamini ihtiyacının %120’sini ve gmeşhurk C vitamini ihtiyacının %30’unu karşılar. Tatlı patates ne kadar turuncu olursa o denli beta karoten içerir. Beta karotenler ayrıca cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve ultraviyole (UV) ışınlarından kaynaklanan cilt hasarına karşı koruma sağlayabilir.

ISPANAK
Ispanak, flavonoidler, karotenoidler, C vitamini, E vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemi güçlendirme için tercih edilebilir. Bunun haricinde ıspanak içerdiği besinlerle hücre bölünmesine ve DNA onarımına destek sunar.

ZENCEFİL
Zencefil çeşitli yemeklerde baharat olarak tüketilebilir, ayrıca tatlılarda kullanılabilir yahut çay olarak içilebilir. Meydana getirilen çalışmalar zencefilin hastalıkları önlemeye yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip bulunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, zencefil üzerinde yapılan çalışmalar halen kısıtlıdır ve hastalıkları etkili bir halde önleyip önleyemeyeceğini doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir.

SARIMSAK
Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için eskiden beri yaygın olarak kullanılır. Bir derleme çalışmasında, allisin içeren sarımsak takviyeleri almanın soğuk idraknlığı riskini azaltıp azaltmadığı incelenmiştir. Yapılan araştırmada bir grup aslabir etkisi olmayan plaseboları kullanırken öteki grup sarımsak takviyeleri almıştır. Çalışmalar sonucunda plasebo alan katılımcı grubunda sarımsak takviyeleri alan gruptan iki kat daha çok soğuk algınlığı gözlenmiştir. Ancak araştırmacılar, sarımsağın soğuk idraknlığını önlemeye yardımcı olup olamayacağını belirlemek için daha çok araştırmanın gerekli olduğunu belirtmektedir. Gene de sarımsak lezzetli olması nedeniyle yemeklere kolayca eklenebilecek bir besindir.

YEŞİL ÇAY
Yeşil çay bir tek azca oranda kafein içerir, bundan dolayı siyah çay yada kahveye alternatif olarak tüketilebilir. Yaban mersini gibi yeşil çay da, soğuk idraknlığı riskini azaltabilen flavonoidler ihtiva eder. Dahası yeşil çay içmek, kan lipitlerini pozitif yönde yönde etkiler, iyi kolesterolü artırır ve kötü kolesterolü, trigliseritleri ve toplam kolesterolü azaltır.

KEFİR
Kefir, sıhhat için yararlı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir. 2017 senesinde yapılan bir araştırmada, tertipli kefir tüketiminin bakteriyle harpma, enflamasyonu azaltma, antioksidan aktivitenin arttırılması şeklinde durumlara yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu araştırmaların büyük kısmı hayvanlar üzerinde veya laboratuvarda hücre kültürleri üzerinde gerçekleştirilse de günümüzde probiyotiklerin bağırsak sağlığını ve dolayısıyla bağışıklık sistemini etkilediğine dair teoriler giderek artmaktadır.

AY ÇEKİRDEĞİ
Ay çekirdekleri varlıklı E vitamini kaynaklarıdır. E vitamini diğer antioksidanlar benzer biçimde özgür radikallerle savaşarak bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir. Ay çekirdeğini atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi salatalara yada kahvaltılık gevreklere ekleyebilirsiniz. Ay çekirdeğini fazla tüketmek kilo alımına neden olabileceği için miktar mevzusunda dikkatli olunmalıdır.

BADEM
Badem de ay çekirdeği gibi bolca miktarda E vitamini ihtiva eder. Ayrıca manganez, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Minik bir avuç veya dörtte bir bardak badem, bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

PORTAKAL VE ASİTLİ MEYVELER
Portakal, mandalina, greyfurt, kivi şeklinde asitli meyveler iyi C vitamini kaynaklarıdır. C vitaminin soğuk algınlığı şeklinde solunum yolu hastalıklarıyla nasıl savaşım ettiğinin mekanizması hala tam olarak belli değildir. Bununla beraber, soğuk algınlıklarında vücuttaki C vitamini miktarının büyük ölçüde azaldığı gözlendiği için C vitaminin bu virüslerle harpmada önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak C vitamini yaygın soğuk idraknlığı semptomlarının süresini azaltabilir ve insan bağışıklık sisteminin işlevini geliştirebilir.

KIRMIZI DOLMALIK BİBER
Meyve şekeri tüketmemeye özen gösterenler çin kırmızı biber, alternatif C vitamini deposudır. Siz de sofranıza kırmızı biberle hazırlanmış bir salata dahil ederek C vitamini alımını artırabilirsiniz

Bağılıklılık sistemi hakkında bilgiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir