Bay ve Bayanlar ile Güzel Sohbet
Sitesi


İnsanlar arkadaş bulma sitelerine üye olduktan sonra ülke, yaş ya da kültür fark etmeksizin farklı insanlarla sohbet ediyor, tanışıyor ve arkadaşlık ilişkileri kuruyor. Bu durum insanların yeni bir şeyler öğrenmesini ve yeni kültürler görerek kendisini geliştirmesini de sağlıyor. Bu durumda insanlar arkadaş bulma sitelerini oldukça yoğun bir şekilde kullanıyor. Bu durum insanların günlük hayattan ne kadar sıkıldığının da bir göstergesi olarak görülebilir.

Yetişkin insanlar ile Mobil Sohbet
Odaları Tek Adresi


İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızda giren akıllı cep telefonları gündelik yaşamımızda bir çoğu kolaylığı bizlere sunmuştur. Bunun yanı sıra arkadaşlıklar kurabileceğimiz ve sohbet edebileceğimiz mobil sohbet sitelerine kolayca bağlanabilmemizi sağlamaktadır.

Covid-19 Yeni Mutasyon hakkındaBilim insanları yeni koronavirüs varyantlarının daha ölümcül olduğuna ilişkin duyurulan bulguların, henüz ispatlanmadığını ve bulguları doğru olarak kabul etmek için henüz erken olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Cuma günü gerçekleştirmiş olduği basın toplantısında ülkede tespit edilen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğine dair ileri araştırma gerektiren bulgular bulunduğunu duyurdu.

Ancak Johson’ın atıfta bulunduğu çalışmanın yazarlarından Prof Graham Medley, BBC Radio 4’e yaptığı açıklamada yeni varyantla ilgili olarak, “Ölüm oranı açısından daha tehlikeli olup olmadığı sorusu hala yanıtlanmış değil” diye konuştu.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda bulaşıcı hastalık modelleme profesörü olan Medley, “Durumu daha da fenaleştirmek açısından ezber bozan bir şey değil. Birazcık daha kötü olan çok kötü bir şey” ifadelerini kullandı.

İngiltere Halk Sağlığı Tıbbi Direktörü Dr. Yvonne Doyle yeni varyantın orijinalinden daha ölümcül bulunduğunun “ne olursa olsun net” olmadığını söylemiş oldu.

BBC’ye demeç veren Doyle, “Bazı kanıtlar var, ancak bu çok erken bir kanıt. Bu az sayıda olay için geçerli ve bu şekilde bir şeyi söylemek için hemen hemen çok erken” dedi.

Bilimsel Pandemik İnfluenza Grubu (Spi-M) üyesi Dr. Mike Tildesley, bahsi geçen bulguların küçük miktarda veriye dayanması sebebiyle “güçlü sonuçlar” çıkarmak için çok erken bulunduğunu açıkladı.

BBC Breakfast’a katılan Tildesley, Johnson’ın verileri “bir veya iki hafta daha” takip etmek yerine ilk bulguları derhal kamuoyuna açıklamasından duyduğu şaşkınlığı da dile getirdi.

Dr. Tildesley, güçlü olmayan verilerin önceden duyurulmasından dolayı kaygı duyduğunu vurguladı.

Basın toplantısında Johson, “Daha hızlı yayılmanın yanında, bazı kanıtlar virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğine işaret ediyor” dedi.

Hükümetin baş bilim danışmanı Sir Patrick Vallance da Başbakan ile birlikte katıldığı görüşmede, “Rakamlar çevreında çok fazla belirsizlik olduğunu”, ancak ilk kanıtların varyantın ortalama yüzde 30 daha ölümcül olabileceğini gösterdiğini söylemiş oldu.

Salgın trendinde elde edilmiş verilere nazaran, 60 yaşındaki 1000 hastada 10 ölüm yaşanması tahmini ortaya konuluyordu. Ancak Johson’ın duyurduğu çalışmaya bakılırsa ise yeni mutasyonla bu sayının 13’e çıkabileceği değerlendiriliyor.

çözümleme
James Gallagher – sıhhat ve bilim muhabiri

Varyantın ölümcüllüğüne ilişkin kanıtlarda büyük bir belirsizlik var.

Verileri inceleyen bilim uzmanları, yeni varyantın daha ölümcül olmasının “gerçekçi bir olasılık” arz ettiğini söyleyen kesin bir cümle kullandılar.

Bunun doğru bulunduğunun ortaya çıkması için kabaca yarı yarıya bir ihtimal var

zaman içinde ve ne yazık ki daha çok ölümle, fotoğraf daha da netleşecektir.

İnsanlar belirsizlikleri tartışırken, biz aslına bakarsanız bu varyantın eskilere bakılırsa daha çok insanı öldürebileceğini biliyoruz.

Daha hızlı yayılan bir virüs (bu yüzde 30-70 daha hızlı) daha çok insana bulaşacak, hastaneleri daha çok zorlayacak ve ölümlerde daha keskin bir artışa niçin olacaktır.

Bu nedenle virüslerin daha çok bulaşabilir hale gelmesi, daha ölümcül hale gelenlerden daha büyük bir sorun olabilir.

Covid-19 mutasyona hakkında bilgiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir