Bay ve Bayanlar ile Güzel Sohbet
Sitesi


İnsanlar arkadaş bulma sitelerine üye olduktan sonra ülke, yaş ya da kültür fark etmeksizin farklı insanlarla sohbet ediyor, tanışıyor ve arkadaşlık ilişkileri kuruyor. Bu durum insanların yeni bir şeyler öğrenmesini ve yeni kültürler görerek kendisini geliştirmesini de sağlıyor. Bu durumda insanlar arkadaş bulma sitelerini oldukça yoğun bir şekilde kullanıyor. Bu durum insanların günlük hayattan ne kadar sıkıldığının da bir göstergesi olarak görülebilir.

Yetişkin insanlar ile Mobil Sohbet
Odaları Tek Adresi


İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızda giren akıllı cep telefonları gündelik yaşamımızda bir çoğu kolaylığı bizlere sunmuştur. Bunun yanı sıra arkadaşlıklar kurabileceğimiz ve sohbet edebileceğimiz mobil sohbet sitelerine kolayca bağlanabilmemizi sağlamaktadır.

Popüler Sokak LezzetleriKültür ve turizm Bakanlığı, Türkiye’nin en sevilen ve en popüler sokak lezzetlerini açıkladı. İşte, Türkiye’de en çok sevilen 10 sokak lezzeti:

Kültür ve turizm Bakanlığı, Türkiye’nin tanıtım çalışmaları kapsamında en popüler sokak lezzetlerini açıkladı. Türk mutfağı gastronomi merkezi olsa da, sokak lezzetlerinin de oldukca lezzetli olduğu vurgulandı. Sokak lezzetlerinin yer verildiği yazıda “Türk halkı göçebe bir geçmişe sahiptir ve bu, sokak yiyecek kültürünün ülke genelinde son aşama zengin ve popüler olmasının ana nedenlerinden biridir” denildi. İşte, Kültür ve turizm Bakanlığı tarafından belirlenen en popüler 10 sokak lezzeti:

1. SİMİT

Türkiye’nin maksimum tercih edilen sokak lezzetleri listesinde ilk sırayı simit aldı. Bir bardak sıcak çay veya peynirle birlikte tüketilen bu gıda, hem ekonomik olması, hem de lezzetiyle 1. Sırada yerini aldı.

2. BALIK EKMEK

Listenin 2. Sırasında ise ızgarada pişirilmiş balık, bolca soğan ve yeşilliklerle beraber sunulan balık ekmek içeriyor. Uygun fiyatı ve nefis lezzetiyle balık ekmek en sevilen sokak lezzetlerinden biri. Özellikle eminönü’nde balık ekmek kuyruklarına sık sık rastlayabilirsiniz.

3. FIRINDA KESTANE

Kış aylarında sokakta en çok rastlayabileceğiniz lezzetlerden biri de kestanedir. Mis şeklinde kokusuyla sokağı saran bu lezzet için en çok ‘Kestane kebap, yemesi sevap.’ sözünü duyabilirsiniz.

4. TANTUNİ

Mersin mutfağı ile özdeşleşen tantuni, hem tavuk, bununla birlikte et ile yapılıyor. İnce ince kıyılmış et, maydanoz, biber, domates ve bol soğan ile birleştirilerek lavaş içine sarılıyor.

5. MİDYE DOLMA

En tartışmalı lezzetlerden biri olan midye dolma, günlük taze olarak sunuluyor. Yemeye başlandıktan sonrasında durması çok zorluk derecesi yüksek midye dolma, bolca limon ile beraber servis ediliyor.

6. KUMPİR

Listenin 6. Esnasında ise sokaklarda sık sık rastlanan kumpir bulunuyor. Büyük boy patates, ortadan ikiye ayrılarak içi dolduruluyor. Zeytin, sosis, kaşar peyniri, garnitür benzer biçimde birçok araç-gereç bir araya getiriliyor. Kumpir denildiğinde ise aklımıza ilk gelen yer Ortaköy oluyor.

7. TAVUKLU NOHUTLU SOKAK PİLAVI

Tavuk ve pilav ikilisi evlerde maksimum tüketilen besinlerin başında gelse de, sokakta yapılan tavuklu nohutlu pilavın yeri bir başkadır. Bolca köpüklü bir ayran ve turşu eşliğinde sunulan bu lezzet, özellikle akşam saatlerinde çok rağbet görüyor.

8. ÇİĞ KÖFTE

Listede 8. Sırayı alan çiğ köfte, en sevilen sokak lezzetlerinden biri. Hem porsiyon, bununla beraber dürüm olarak satılan çiğ köfte bol yeşillik ve limon eşliğinde tüketiliyor.

9. BUZLU BADEM

Özellikle yaz aylarında gün yüzüne çıkan buzlu bademler, çiğ bademin sıcak suda bekletilmesiyle yapılıyor. Bademlerin kabukları soyulduktan sonrasında yanına buz parçaları ekleniyor ve bu lezzet afiyetle yeniyor.

10. ŞALGAM SUYU

En cesur lezzetlerden kabul edilen şalgam suyu, Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşmıştır. Yemeklerin yanında tüketilen şalgam suyu, içinde doğranmış turşular ile beraber sunuluyor.

Türkiye sokak lezzetleri hakkında bilgiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir