Bay ve Bayanlar ile Güzel Sohbet
Sitesi


İnsanlar arkadaş bulma sitelerine üye olduktan sonra ülke, yaş ya da kültür fark etmeksizin farklı insanlarla sohbet ediyor, tanışıyor ve arkadaşlık ilişkileri kuruyor. Bu durum insanların yeni bir şeyler öğrenmesini ve yeni kültürler görerek kendisini geliştirmesini de sağlıyor. Bu durumda insanlar arkadaş bulma sitelerini oldukça yoğun bir şekilde kullanıyor. Bu durum insanların günlük hayattan ne kadar sıkıldığının da bir göstergesi olarak görülebilir.

Yetişkin insanlar ile Mobil Sohbet
Odaları Tek Adresi


İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızda giren akıllı cep telefonları gündelik yaşamımızda bir çoğu kolaylığı bizlere sunmuştur. Bunun yanı sıra arkadaşlıklar kurabileceğimiz ve sohbet edebileceğimiz mobil sohbet sitelerine kolayca bağlanabilmemizi sağlamaktadır.

Uzmanlardan Açlık Otu hakkında açıklamalarHızlı kilo vermek isteyenler tarafından sıkça kullanılan açlık otu ile ilgili uzmanından uyarı geldi. Beslenme ve diyet uzmanı Öznur Akgöz, aslolan etkisini müsilden alan açlık otu için, “Hızlı kilo vermek çok sağlıklı değil ancak kafi ve dengeli beslenmenin yanında isteyenler tarafınca tüketilebilir. Gmeşhurk tüketim miktarı çok önemli. Kaşıntı, kurdeşen, spazm, karın ağrısı gibi yan etkilere niçin olabilir.” dedi

Afrika ve Asya gibi ülkelerde uzun yıllardır kilo ve bağırsak hareketlerinin denetimü için kullanılan açlık otu, hızlı kilo vermek isteyenler tarafınca tercih ediliyor. Türkiye’de erkek sinameki ve deve gözü benzer biçimde isimlerle anılan bu nebat için Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Beslenme ve rejim Uzmanı Diyetisyen Öznur Akgöz’den uyarı geldi. Bitkinin bilinçsiz kullanılmasının birçok yan etkisi olabileceğini ifade eden Akgöz, “yapılan çalışmalar bu bitkinin yağların sindirilip emilmeden dışkıyla atıldığı ve bu şekilde de kilo kontrolü sağladığını ortaya koymuş. Bitkinin antioksidan etkisi olduğu ve kan şekerinin düzenlenmesinde etkisi olduğu biliniyor ancak kanıtlar çok yeterli değil. Zayıflamak için bu şekilde otlar yerine sağlıklı ve dengeli beslenme yapılmalı ve bunun yanında da bazı nebat çaylarından takviye alınmalıdır. Biz genel anlamda yeşil çay, beyaz çay, kiraz sapı, rezene ve papatya şeklinde çayları tavsiye ediyoruz. Bunun yanında sinameki, açlık otu benzer biçimde çayların tüketilmemesi, tüketilecekse günde 1-2 fincandan daha fazla tüketilmesini tavsiye etmiyoruz” diye mevzuştu.

‘SIVI KAYBI GÖRÜLEBİLİR’
Açlık otunun kaşıntı, ürtiker, spazm, karın ağrısı benzer biçimde biroldukça yan tesiri olabileceğini belirten Akgöz, “Müsil tesiri bağlarırsakların aniden boşalmasına neden olmakta ve bununla beraber sıvı kaybı gelişebilir. Yetersiz beslenme görülebilir. Hızlı kilo vermek çok sağlıklı değil sadece yeterli ve dengeli beslenmenin yanında isteyenler tarafından tüketilebilir” ifadelerini kullandı.

KULLANIMI 1 HAFTADAN UZUN SÜRMEMELİ
Açlık otunun 1 haftadan fazla kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Akgöz, “1 hafta içerisinde de her gün değil 2 yahut 3 kez kullanılmalıdır. Bu tarz çayları günde 2 fincandan daha fazla tüketmemek gerekir. Tüketecek olan grup günde 1 fincan kaynamış suyun içine 5-6 adet bu ottan ilave edip, 5 dakika demledikten sonra tüketebilir” dedi.

BU KİŞİLER DİKKAT
Özellikle 12 yaş altındaki kişilerin, gebelerin ve emzirme dönemindeki hanımların bu bitkiyi kullanmaması gerektiğini vurgulayan Akgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, düşük tansiyonu olanlar yada hipoglisemiye neden olabileceği için şeker hastaları tarafından kullanılmamalıdır. Kullanacaksa da çok dikkat edilmelidir. Ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalığı olan, apandisiti olan ve öteki bağırsak hastalıkları olan kişiler tarafından da tüketilmemelidir.”

Açlık otu hakkında bilgiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir